"Методичні" НЕрекомендації підготовки до ЗНО з української мови та літератури-2019
11 класу присвячується
(у принципі, і всім,
хто коли-небудь планує
складати ЗНО :) )
Часу до головного іспиту все менше, робота кипить і є небезпека, що ви складете ЗНО з української мови та літератури настільки добре, що налякаєте батьків. Ще б пак! Усе життя навчатися на 6 - 7 балів, а ЗНО скласти на 10! Точно щось не так.
Отже, як працювати над завданнями ЗНО
Загальні рекомендації1. Звичайно, учитель на уроці спонукатиме вас працювати із завданнями у форматі ЗНО. Нехай намагається - робота в нього така. До речі, на уроці можна зайнятися іншими справами: переглянути сторінку в інстаграмі, зробити нове селфі, урешті-решт помріяти.
2. Не читайте тестове завдання, відразу починайте з варіантів відповідей: наприклад, поставте пропущені літери на місці крапок, знайдіть пунктуаційну помилку. Зовсім несуттєво, якщо вас, наприклад, просять вибрати речення без помилок. Головне, що ви вмієте ставити розділові знаки.
3. Якщо ж усе-таки ви помітили завдання, читайте його або не спочатку, або не до кінця.
Тести
1.Варіанти відповідей у тестах переглядайте (справді, достатньо переглянути) в хаотичному порядку - є шанс пропустити якийсь рядок. Аналізуючи тест послідовно, можете потрапити в халепу, помітивши логіку й вибравши правильну відповідь.
2. Не зважайте на слово ОКРІМ у завданні, головне, помітити початок: "Апостроф ставиться..." - отже, усе зрозуміло.
3. Визначаючи вид односкладних речень, ніколи не підкреслюйте граматичні основи, а то ще, не дай Боже, помітите, що в реченні є підмет, тому воно називне, а не безособове. До речі, коли підкреслите підмет, не надумайте перевірятися на наявність обставини, бо є небезпека не помилитися, а визначити, що таке речення - двоскладне неповне.
5. Установлюючи відповідності між видами речень, не членуйте складні речення на прості частини, не зважайте на сполучники. Можна відразу встановлювати відповідності. Є сполучник сурядності? Складносурядне (дарма що це можуть бути просто однорідні члени). Речення дуже коротке? Точно просте (головне не визначати граматичні основи, бо ще виявиться складним). І, звичайно, найдовше речення - складне, адже в ньому так багато слів!
Читання й аналіз тексту
1. Текст читати не потрібно - можна відразу перейти до тестів, до того ж абзаци в тексті пронумеровано - для чого витрачати час на читання? Та й що там тих тестів? Усього-на-всього 2. А текст он який великий. Ні, це зайве витрачання часу.
Українська література
1. На щастя, у програмових творах Марусі, Марічки, Марійки, Марусини - є що сплутати.
2. Нагадую: завдання, а особливо цитати, не варто дочитувати до кінця. Для чого?
3. Якщо ж усе-таки читаєте (?!), пам'ятайте: те, що написане маленькими літерами, курсивом (наприклад, ремарки у драмі "Мина Мазайло" Миколи Куліша), можна пропустити - швидше завершите. До того ж головне пишуть великими літерами (ви звертали увагу на текст на бігбордах?).
4. Прочитали, а вчителька все одно каже, що треба повторити? От вона нехай і повторює, якщо забула, а у вас з пам'яттю гаразд.
5. Читали скорочено? Чудово: є ж тести й на відповідність "автор - твір", тут достатньо знати назви.
6. Не читали взагалі? То й не починайте - творів багато, часу мало, а надворі весна.
7. Вивчили поезії напам'ять? Не біда. Ви ж і так цитувати можете, а автора вже забули.
....Одним словом, варіантів безліч.
Власне висловлення
1. Теза. Формулюйте тезу як вам хочеться. Це просто дизайнерська забаганка - виділити жирним запитання в темі. Усе ж якщо сформулювали тезу, не зважайте на попередні речення. Головне - творіть!
2. Аргументи. Наводьте два аргументи. Перший випливає з тези, а другий - ні? Яка різниця? Головне, вам подобається.
3. Приклади. Зрозуміло, як би ви не мудрували, але після стількох років навчання точно наведете один приклад із літератури, інший із суспільного життя. Тут є дві поради: говорячи про літературу, завжди можете сплутати авторів, героїв, жанри... До речі, сміливо цитуйте! Не пам'ятаєте цитату? Нічого, беріть будь-які слова в лапки, пишіть будь-якого автора - той, хто перевірятиме, потім усе з'ясує.
Приклад із суспільного життя. Хм. Якщо ви добре знаєте історію, можуть виникнути проблеми... Але вихід є! Усе одно пишіть про вигаданого друга або про випадок, який трапився з вашим дідусем.
4. Висновок. Напишіть усе що хочете, але не перечитуйте твір. Навіщо? Перша думка завжди найкраща.
5. Увага! Твір не варто перевіряти на грамотність: за помилки знімуть максимум 8 балів із 20.
Гарантую: дотримуючись вище наведених рекомендацій, ви точно не отримаєте 200 балів. Сумніваюся, чи й 140 наберете. Але для чого? Тести обмежують вашу свободу й примушують вибирати 1 варіант із 5.
P.S. Якщо у вас нема почуття гумору, не читайте ці НЕрекомендації. А якщо й читаєте, то хоча б непослідовно, уривками й не до кінця - тоді точно зможете обурюватися, а не усміхатися :)
ДЯКУЮ! Олесю, ви неперевершені!!!
Немає коментарів:
Дописати коментар