Урок розвитку мовлення. Повторення відомостей про офіційно-діловий стиль мови. Ділові папери. Оголошення

 

  Українська мова належить до багатих і розвинених мов. Павло Тичина назвав її «співучою і барвистою», Максим Рильський – «чистішою від сльози». А Олесь Гончар писав: «Запашна, співуча, гнучка, милозвучна, сповнена музики і квіткових пахощів» – скількома епітетами супроводяться визначення української мови.

Роль офіційно-ділового стилю - забезпечення ділового спілкування між державами, установами, організаціями, членами суспільства. Стиль обслуговує законодавство, адміністративно-господарську діяльність та інші ділянки життя суспільства, пов'язані з діловодством, звітністю та документацією. У писемній формі діловий стиль використовується при оформленні документів. В усній формі він виявляється під час проведення зборів, нарад, засідань. 

Для ділового стилю характерні такі ознаки:

- вживання готових усталених форм та мовних зворотів;

- точність, ясність, логічність та стислість у викладенні думок;

- вживання слів тільки у прямому значенні;

- спеціальна термінологія;

- відсутність індивідуальної манери викладу та емоційно забарвленої лексики.

Будь-який діловий папір складається відповідно до встановленої норми. Діловий папір складають лише в офіційно-діловому стилі. Викладена в документі інформація формулюється за допомогою суджень, у яких щось стверджується або заперечується. Будь-які художні засоби у мові документів є неприпустимими. Точність досягається вживанням тільки однозначних слів, використанням термінів, зазначенням дат, цифрових даних.

    Документи одного виду мають однакову форму, виклад ведеться за допомогою речень однакової будови. Нерідко використовуються одні й ті самі слова.

    Обов'язковою для ділового паперу є назва (довідка, наказ, постанова, заява, план роботи, протокол, оголошення, доручення тощо).

Розглянемо записані у підручнику оголошення, і  сформулюємо загальну схему, за якою слід писати оголошення (сторінка 226-227 підручника)

                               Схема оголошення:

      1) заголовок (оголошення);

      2) календарна дата і місце події чи заходу;

      3) зміст повідомлення;

      4) час здійснення наміченого;

      5) від чийого імені написане оголошення.

Виконайте завдання відповідно того, на якому ряді ви сидите у класі (1 група - ряд від вікна, 2 група - середній ряд, 3 група - ряд біля дверей)   

Завдання для 1-ї групи:    скласти оголошення про майбутню подію( проведення екскурсії, поїздку, відкриття якоїсь споруди і т. д.).

Завдання для 2-ї групи:  скласти оголошення, яке б починалося словами: «Віддам у надійні руки…».

Завдання для 3-ї групи:  скласти оголошення, яке починається словами: «Хто загубив…».

Оголошення запишіть у зошит, перевірятимемо на наступному уроці.

Немає коментарів:

Дописати коментар