Будь-який твір (попри те, що саме слово передає очевидний творчий, вільний характер процесу) має чітку структуру й будується за стрункою схемою: вступ, основна частина, висновок.
Твір-роздум - особливий текст, будова якого визначена законами логіки. До того ж оцінювання висловлення було б суб'єктивним, якби вчитель керувався лише критерієм «подобається - не подобається». Тож дотримання певної визначеної схеми під час написання твору-роздуму - доконечна вимога, виконання якої допоможе учневі переконливо довести свою думку, а вчителеві дасть орієнтири для об'єктивного оцінювання. Отож пропоную запам'ятати структуру твору-роздуму:
1. Теза.
2. Аргументи.
3. Приклад із літератури чи інших видів мистецтва.
4. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
5. Висновок.
Прочитайте зразок твору
Діти, як ви встигли зрозуміти, цей лист написано у формі роздуму. Той, хто пише, міркує над вчинком іншого. - роздум, або міркування – це такий тип мовлення, який подає причини якостей, ознак чи подій. У роздумі обов’язково мають бути чотири частини: вступ, у якому відображується загальний огляд теми та проблеми твору; теза – чітко сформульоване основне твердження, відповідь на запитання, яке лежить в основі теми твору; докази, аргументи, що підтверджують висунуту тезу; і висновок, що випливає з доказів. У творі-роздумі ви повинні письмово роздумувати над темою, аналізувати явища та події, які підкріплені темою твору, пропонувати шляхи вирішення проблеми і, звичайно ж, робити власні висновки.
У вашому розпорядженні є теза твору «Чому я пишаюся своїм товаришем», "Який вчинок можна вважати героїчним", "У яких вчинках виявляється людська шляхетність" тож обираєте тезу та міркуєте-пишете (у робочий зошит)твір (з ним ми познайомимося на наступному уроці в Teams)
Немає коментарів:
Дописати коментар